Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Silnik Poezji – 7 urodziny Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych

9 lutego, godz.18:00

Silnik Poezji serdecznie zaprasza na obchody 7. rocznicy istnienia Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” – wyjątkowego projektu, który stanowi ośrodek zainteresowań śląskich poetów.

Członkowie WIA głównie mają swoje korzenie w Rybniku, malowniczym mieście na Górnym Śląsku, znanym ze swojego przywiązania do różnorodnej kultury i sztuki.
Wydarzenie uświetni wernisaż malarstwa Sylwii Dwornickiej w Galerii pod Oknem DK Boguszowice.

Wytrych to inicjatywa otwarta na wszelkie formy twórczej ekspresji, a jednocześnie cechuje ją otwartość na spotkania z różnorodnymi ludźmi. Projekt nie ogranicza się w swoich poszukiwaniach artystycznych, priorytetem jest dla niego człowiek. Wartościowe porównanie, jakie przewinęło się w słowach redaktora Macieja Szczawińskiego, ukazuje Wytrych jako swego rodzaju Arkę, w której różnorodne stylistyki poetyckie oraz światopoglądowe podejścia równorzędnie współistnieją na łamach publikacji. Dzięki temu możliwe jest piękne różnicowanie się i wzajemne inspiracje.

To nie tak, że od razu i z niczego.
Gdzie szukać prapoczątków Wolnej Inicjatywy – Wytrych? Na pewno pierwszym kluczowym takim punktem był Port Sztuki w ramach którego 7 listopada 2011 r. odbyło się spotkanie pt. „Pisanie do szuflady”. To wtedy Leszek Sobeczko po wysłuchaniu wiersza, jak zawodowy łowca talentów podszedł do Adama Marka i zaprosił go do niezobowiązujących odwiedzin Rydułtowskiej Grupy Literackiej Zwrotka. Przez kilka następnych lat docierali się poetycko. Chcąc rozkręcić grupę wspólnie inicjowali różne przedsięwzięcia, takie jak spotkania z krytykami literackimi (Maciej Szczawiński, Jerzy Suchanek), czy spotkania z poetami m.in.: Barbarą Janas-Dudek i Jackiem Dudkiem, Zuzanną sue Truchlewską. Obaj aktywiści poetyccy zrobili krok naprzód i wybrali swoją wspólną drogę wracając z Poznania z AntyWalentynek 11 lutego 2017 r., wtedy powstały trwałe podwaliny pod Wolną Inicjatywę Artystyczną – Wytrych.

Ojcem nazwy jest Adam Marek, zaś Leszek Sobeczko od razu powołał magazyn literacki o tej samej nazwie, gdzie pełni funkcję redaktora naczelnego. Autorką logo Inicjatywy/Magazynu jest wodzisławska artystka-plastyczka Barbara Kowalczyk. Od 2019 r. główny mecenat nad wydawnictwem objął Teatr Ziemi Rybnickiej. Spotkanie inicjujące powstanie Inicjatywy odbyło się 16 marca w gościnnych progach Halo! Rybnik, gdzie do dziś konsekwentnie raz w miesiącu odbywają się spotkania WIA, a pierwszy numer Wytrycha sygnowany jest na kwiecień 2017 r. „Wytrych” jest także patronem magazynu dla dzieci „Wytryszek”, który od tego roku znalazł dobre miejsce pod skrzydłami Domu Kultury w Rybniku Boguszowicach.

Do dzisiaj poeci zrzeszeni pod szyldem „Wytrycha” regularnie goszczą na Silniku Poezji DK Boguszowice. W przeciągu siedmiu lat działalności Wolnej Inicjatywy Artystycznej “Wytrych” odbyło się wiele owocnych spotkań poetyckich, o których jej współtwórcy opowiedzą na spotkaniu.

Wstęp wolny!

Szczegóły

Data:
9 lutego
Godzina:
18:00