Silnik Poezji to cykl spotkań twórców i miłośników żywego słowa, który zapoczątkowali w marcu 2019r. w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach rybniccy artyści Mariola Rodzik-Ziemiańska i Marian Lech Bednarek.
Spotkania odbywają się w konwencji czytania poezji, performance`u, czy montażu poetycko-muzycznego. Wymiana doświadczeń, edukacja w dziedzinie literatury, jak i wzajemna inspiracja tworzą w tym cyklu ważną podstawę do rozwoju szerokich środowisk artystycznych.
Silnik Poezji zaprasza wielu gości, do tej pory odwiedzali nas twórcy Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych: Leszek Sobeczko, Adam Marek, Tadeusz Kolorz oraz poetki Krystyna Lenkowska z Rzeszowa i Urszula Małgorzata Benka z Wrocławia, a także Wojciech Dobrowolski i Marek Grzybek.
Prowadzący:
Mariola Rodzik-Ziemiańska – prowadząca Teatr Korzeni, Galerię pod Oknem i Silnik Poezji oraz koordynatorka działań artystycznych w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, jako starsza specjalistka ds. artystycznych i edukacji kulturowej; aktorka pieśni i wokalistka formacji „Zawiało” i „Projektu Mrzenie”; trenerka rozwoju osobistego i muzykoterapeutka głosem w „Szałasie Rozwoju”; współzałożycielka „Szkoły z Wyboru”, „Portu Sztuki” i „Studio Mayazz”.
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Górnictwa i Geologii (mgr inż. Geoinżynierii), Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (aktorka pieśni w ramach kursu Ziemia-Pieśń), Szkoły Trenerów MERITUM (trener zrównoważonego rozwoju – certyfikat EQF 5) oraz Muzykoterapii Integralnej (ASTO we Wrocławiu). Uczestniczka wielu kursów i warsztatów, m.in. z zakresu muzykoterapii, pracy z ciałem, aktorskich i wokalnych: śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego.
Nominowana do nagrody Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2007 i 2016 w dziedzinie Kultura. Nagrodzona w 2013r. przez Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za pobudzanie świadomości kulturalnej i wrażliwości na sztukę oraz wspieranie rozwoju grup artystycznych i indywidualnych twórców. Od 2003r. mieszka w Rybniku, jej dzieciństwo związane było z folklorem Pogórzan Wschodnich na Podkarpaciu.
Marian Lech Bednarek – poeta, prozaik, malarz, twórca teatralny. Autor tomików wierszy: Kawałek Życiorysu 1991, Notatki z Prowincji 1998, Granice Graniczki 2004, Kim Jestem? 2007, Obrazowiersze 2008, Rozmowa z Ptakiem 2014, Widowisko 2018, zbioru próz Sianoskręt 2012 i Zapiski 2016.
Publikował m.in.. w: Czas Kultury, Fraza, Rita Baum, Nowa Okolica Poetów, Topos, PAL, Strony, Elewator, Wyspa, Miesięcznik Literacki, Okolice, Radar, Śląsk, Psi Vino (Czechy), Helikopter, Morska Latarnia, Migotania, Wytrych, Wobec, w międzynarodowej Antologii „Przewodnik po zaminowanym terenie”, Wrocław 2016. w międzynarodowej antologii bułgarskiej AKO TRSISZ LJUBOW 2018.
Teatr Mariana Bednarka powstał 1992 r. w Rybniku. Obecnie działa w DK w Rybniku-Boguszowicach. Zrealizował 22 spektakle, 3 performance, 3 happeningi, 3 etiudy, które wystawiał na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju (poznańska MALTA, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Łódzkie Spotkania Teatralne, Biesiada Teatralna w Horyńcu), a także na Międzynarodowym Festiwalu Działań Ulicznych LA STRADA w Kaliszu, na Międzynarodowym Festiwalu WERTEP w Białowieży, w Teatrze Witkacego oraz za granicą, m.in. we Francji i na Ukrainie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (20 edycji). Organizator 23 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki im. Vincenta van Gogha, 5 edycji Prezentacji Poezji Wizualnej.
Laureat 16 nagród teatralnych i 13 literackich, m.in. dwukrotnie w konkursie im. K.K.Baczyńskiego w Łodzi. W 2007 r. nagrodzony Nagrodą Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury oraz nagrodą „Nagroda Internautów – Człowiek Roku 2012. Rybnik.Com.Pl.”. Autor 28 wystaw indywidualnych (m.in. Francja, Austria, Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice). Redaktor naczelny pisma artystycznego „Plama” w latach 1997-2005. Założyciel i lider Przewoźnego Klubu Literackiego w Rybniku, członek Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Czernicy koło Rybnika.
Silnik Poezji pracuje także w sieci.
Stałe produkcje to dzieło naszych artystów: Wiersze Mariana Lecha Bednarka zyskały filmowe ilustracje, a wiersze Wytrychowych Twórców zyskały melodie za sprawą duetu TOMrzy, który tworzą: Mariola Rodzik-Ziemiańska i Tomasz Manderla.
Poniżej niektóre dotychczasowe produkcje w ramach Silnika Poezji DK Boguszowice: