Wiola Gaszka - Woda jest Kobietą - DK Boguszowice

W Galerii pod Oknem zaprezentowaliśmy wyjątkową wystawę pt.: “Woda jest Kobietą”, której autorką jest Wiola Gaszka.

Wernisaż wystawy odbył się 12 lutego 2023 r. Wybór prac pochodził z serii „Podwodnie” oraz „Solarnie”. Obrazy te opowiadają o kobiecie i o wodzie, a także o świetlistości ich obu. Kobiecość – kreacyjna, twórcza ekspresja jest potężna i łagodna zarazem, jak Woda. Delikatna w swojej istocie, tak miła w dotyku, otulająca i pieszcząca. Pierwszym domem dziecka są wody matki. Każdy z nich wyszedł, z macierzy praoceanu stworzenia. Woda pozostaje fenomenem dla fizyków, wszak jako jedyna Substancja na planecie zdolna jest osiągać tak różne stany skupienia.

Kobietę zgłębia psychologia i zgłębić nie może, bo ona wymyka się, gdzie chce płynie, zatrzymuje przy tym, co kocha. Wówczas rozlewa się, a jej brzegi się rozszerzają. Jest silna, bardzo. Potrafi złamać nieugięte i wydrążyć otwór skale. Woda – Kobieta.

Wiola Gaszka – urodzona na Górnym Śląsku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej (specjalność: artystyczny druk sitowy) oraz Uniwersytet Śląski, Instytut Sztuki w Cieszynie – dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Rusa, praca humanistyczna „Symbolika solarna Starożytnego Egiptu jej przejawy w sztuce” pod kierunkiem prof. Adama Jonkisza.

Artystka o swojej twórczości:
“Orbituję wokół różnych tematów malarskich i bliskie mi są w równym stopniu motywy figuratywne, co bezpostaciowe formy abstrakcyjne.

Bywa, że łączę oba gatunki dopowiadając odrealnioną przestrzeń postaciom ludzkim. Rozrastająca się stale kolekcja prac wymagała usystematyzowania. I tak, pracuję w takich seriach jak: Solarnie, Podwodnie, Tanecznie i inne figuratywne, Anielsko, W ogrodzie oraz Abstrakcyjnie. Obojętne, w jakiej swojej własnej grupie znajdzie się obraz – istotne, że jest moim zamiarem, aby to, co wychodzi spod moich pędzli i szpachel, było nośnikiem słonecznej strony życia”.

PRZYJACIELE I PARTNERZY

Back to top