Silnik Poezji -“KUKŁY” Mariana L. Bednarka z muzyką TOMrzy - DK Boguszowice

PREMIERA filmu 26 lutego o 18.30

„KUKŁY” to etiuda teatralno-filmowa, łącząca teatr z kinem. Wymowna scenografia i poezja śpiewana dopełniają to intrygujące przedstawienie, które jest próbą podsumowania roli teatru w życiu społecznym.

Deprofundisa animuje Marian Bednarek zaś Omertę Alicja Dziopa. Znakomite operowanie obrazem i muzyką Tomasza Manderli oraz śpiew Marioli Rodzik-Ziemiańskiej czyli duetu TOMrzy, dodają temu widowisku niepowtarzalnej atmosfery. 

Rola Deprofundisa i Omerty nas przerasta. Nie możemy nad nimi panować , ale przynajmniej możemy o nich artystycznie opowiedzieć. Stąd warto zaznaczyć, że Marian Bednarek, jako pierwszy na świecie spersonifikował znany psalm 130, “De Profundis – Z głębokości wołam do Ciebie, Panie”. Dał mu formę ludzko-teatralną. I odtąd każdy może być Deprofundisem, jeśli chce. Personifikacja Omerty nie cieszy już tak bardzo, gdyż jak wiadomo, to tak zwana zmowa milczenia, która kojarzy się z najgorszymi ciemnymi sprawami naszego życia społecznego, a zwłaszcza w Polsce. 

Autorem i pomysłodawcą projektu jest Marian Lech Bednarek – poeta, prozaik, malarz, twórca teatralny. Autor tomików wierszy: Kawałek Życiorysu 1991, Notatki z Prowincji 1998, Granice Graniczki 2004, Kim Jestem? 2007, Obrazowiersze 2008, Rozmowa z Ptakiem 2014, Widowisko 2018, zbioru próz Sianoskręt 2012 i Zapiski 2016. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Plama” w latach 1997-2005. Założyciel i lider Przewoźnego Klubu Literackiego w Rybniku, członek Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Założyciel teatru Mariana Lecha Bednarka.
Alicja Dziopa – młoda kobieta teatru, recytatorka i interpretatorka wierszy. Laureatka wielu konkursów literackich i recytatorskich. Fanka Jonasza Kofty, Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej. Zaangażowana w działania performatywne Teatru Mariana Bednarka. 
TOMrzy to montażyści muzyczno-poetyccy Mariola Rodzik-Ziemiańska i Tomasz Manderla, którzy na warsztat biorą elektroniczne dźwięki z wersami poezji wszelakiej. W niebywale swobodny sposób nawiązują kontakt z prądem tego świata. Improwizacja to ich żywioł. Każdy wiersz jak oddech napełnia słuchaczy inspiracją z nieodgadnionej mgławicy dźwięków. https://www.facebook.com/pg/TOMrzy

produkcja: DK Boguszowice
reżyseria, scenariusz, scenografia i tekst: Marian Lech Bednarek
obsada: Alicja Dziopa, Marian L. Bednarek
muzyka: Tomasz Manderla i Mariola Rodzik-Ziemiańska – TOMrzy
oświetlenie: Mateusz Preś
zdjęcia i montaż: Tomasz Manderla

 

PRZYJACIELE I PARTNERZY

Back to top