– Silnik Poezji – Prowincja, Kukły i MRZenie

Trzy PREMIERY 26 lutego o 18.00

Promocja wyboru wierszy Mariana Lecha Bednarka pt . “PROWINCJA”, etiuda teatralno-filmowa „KUKŁY” oraz muzyczne „MRZenie” w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach

Wybór wierszy “PROWINCJA” 2020 dokonany na podstawie siedmiu książek poetyckich Mariana Lecha Bednarka i wielu publikacji w pismach literackich. Książkę w Posłowiach omówili:  Magdalena Rabizo-Birek, Edyta Antoniak-Kiedos. Rekomendacja na okładce: Adam Wiedemann.

„KUKŁY” to etiuda teatralno-filmowa, łącząca teatr z kinem.
Wymowna scenografia i poezja śpiewana dopełniają to intrygujące przedstawienie, które jest próbą podsumowania roli teatru w życiu społecznym. Rola Deprofundisa i Omerty nas przerasta. Nie możemy nad nimi panować, ale przynajmniej możemy o nich artystycznie opowiedzieć. Stąd warto zaznaczyć, że Marian Bednarek, jako pierwszy na świecie spersonifikował znany psalm 130, “De Profundis – Z głębokości wołam do Ciebie, Panie”. Dał mu formę ludzko-teatralną. I odtąd każdy może być Deprofundisem, jeśli chce. Personifikacja Omerty nie cieszy już tak bardzo, gdyż jak wiadomo, to tak zwana zmowa milczenia, która kojarzy się z najgorszymi ciemnymi sprawami naszego życia społecznego, a zwłaszcza w Polsce. Znakomite operowanie obrazem i muzyką Tomasza Manderli oraz śpiew Marioli Rodzik-Ziemiańskiej czyli duetu TOMrzy, dodają temu widowisku niepowtarzalnej atmosfery. 

Deprofundisa animuje Marian Bednarek zaś Omertę Alicja Dziopa – młoda kobieta teatru, recytatorka i interpretatorka wierszy. Laureatka wielu konkursów literackich i recytatorskich. Fanka Jonasza Kofty, Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej. Zaangażowana w działania performatywne Teatru Mariana Bednarka. 

Autorem i pomysłodawcą projektu jest Marian Lech Bednarek – poeta, prozaik, malarz, twórca teatralny. Autor tomików wierszy: Kawałek Życiorysu 1991, Notatki z Prowincji 1998, Granice Graniczki 2004, Kim Jestem? 2007, Obrazowiersze 2008, Rozmowa z Ptakiem 2014, Widowisko 2018, zbioru próz Sianoskręt 2012 i Zapiski 2016. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Plama” w latach 1997-2005. Założyciel i lider Przewoźnego Klubu Literackiego w Rybniku, członek Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Założyciel teatru Mariana Lecha Bednarka. 

produkcja: DK Boguszowice / reżyseria, scenariusz, scenografia i teksty: Marian Lech Bednarek / obsada: Alicja Dziopa, Marian L. Bednarek / muzyka: Tomasz Manderla i Mariola Rodzik-Ziemiańska – TOMrzy / oświetlenie: Mateusz Preś / zdjęcia i montaż: Tomasz Manderla

„MRZenie” to muzyczna ekspresja wokół poezji i muzykoterapii własnym głosem w wykonaniu Marioli Rodzik-Ziemiańskiej i Tomasza Rodzika, małżeństwa twórców, którzy w swoim dorobku mają wiele projektów artystycznych i kulturalno-społecznych w naszym mieście.
Mariola i Tomasz to założyciele zespołu Zawiało z projektami RETRO i FOLK, oraz platformy kulturalno-społecznej Portu Sztuki, w ramach której współrealizowali m.in. Pikniki na Kampusie, Pikniki przy Bazylice, WIANKI, widowiska: „Elektrycerze” z Teatrem Lalek Marka Żyły, spektakl taneczno-muzyczny „To Nie Koniec Świata” z poezją Czesława Miłosza oraz impresję plastyczno-muzyczną „Rybnik o zachodzie Słońca” z poezją  w ramach Festiwalu z Ikrą, Rybnickie Parady Ryb, Spotkania ze Sztuką w rybnickich klubach, Platformę Kulturalno-Społeczną PKS i Festiwal Portu Sztuki w Fundacji Elektrowni Rybnik i wiele innych, są także współzałożycielami “Stowarzyszenia z Wyboru” które promuje naturalną edukację podążającą za potrzebami ucznia. Mariola to muzykoterapeutka, trenerka rozwoju osobistego, wokalistka, aktorka pieśni, Tomasz to multiinstrumentalista, malarz, grafik. 

Back to top