Orkiestra KWK Jankowice - DK Boguszowice

Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach jest siedzibą Orkiestry Dęta Kopalni Jankowice. To właśnie na naszej scenie odbywają się próby i powstaje nowy repertuar tej znanej i rozpoznawalnej w całym regionie formacji muzycznej. Dzięki doskonałej akustyce naszej sali widowiskowej muzycy mogą pracować w wyśmienitych warunkach.

Orkiestra Dęta Kopalni Jankowice ma swoją piękną i ponad 100 letnią historię. Powstała w 1919 roku. Założycielami byli: Albert Szary oraz Robert Szymura. Orkiestra liczyła wówczas 16 osób.

W 1939 roku przerwała swą działalność na skutek działań wojennych.

Od 1945 roku, kiedy to przystąpiono do reaktywowania zespołu, kolejnymi kapelmistrzami byli: Piotr Merta, Bernard Ganc, Paweł Niezgoda, Gerard Potyka oraz Edmund Kala. Od 1988 roku orkiestrę prowadzi Grzegorz Mańka.

W latach 1992-2005 orkiestra brała udział pięciokrotnie w Międzynarodowym Festiwalu “Złota Lira” odnosząc liczne sukcesy. Szereg wyróżnień uzyskała również na przeglądach orkiestr organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr.

W 1995 roku powstał big-band składający się z czołowych muzyków orkiestry.
W 2000 roku orkiestra uczestniczyła we mszy świętej Barbórkowej w Boguszowicach, która była transmitowana przez Polskie Radio.

Kierownikiem muzycznym jest Grzegorz Mańka, aranżacje wykonuje Saturnin Abrahamczyk. Niezwykle cenne okazały się opracowania Jana Groborza – wieloletniego członka orkiestry, z którego dorobku zespół korzysta do dzisiaj.

Obecnie orkiestra liczy 45 muzyków. Na jej bogaty repertuar składają się utwory reprezentujące wiele gatunków muzycznych. Pozwala to występować zespołowi w różnych okolicznościach.

Adres:

Stowarzyszenie “Orkiestra Dęta KWK Jankowice”
Plac Pokoju 1
44-253 Rybnik
Tel: 32 739 42 58 kom: 503 083 234

PRZYJACIELE I PARTNERZY

Back to top