Maria Budny-Malczewska - poWIDOKI - DK Boguszowice

W Galerii pod Oknem z wielka przyjemnością zaprezentowaliśmy wystawę doskonale znanej artystki. Dla Marii Budny-Malczewskiej malarstwo i rysunek to wielka pasja, dzięki której tworzy, ale także inspiruje innych.

Wystawiany cykl został zatytułowany: poWIDOKI – „Staram się zaprowadzić na obrazie pewien artystyczny porządek, który widz odbiera jako poczucie ładu, ciszy, spokoju, harmonii.”
Artystka uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę wydawniczą, aranżuje przestrzeń ekspozycyjną oraz prowadzi zajęcia dydaktyczne dla młodzieży i dorosłych, ucząc ich prawideł malarstwa.

fot. fb Maria Budny-Malczewskiej

Maria Budny-Malczewska – wykształcenie artystyczne zdobyła w Liceum Plastycznym w Bielsku i na Akademii Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Tytuł magistra sztuki uzyskała w 1979 roku.
Jej pasją jest malarstwo, rysunek, projektowanie oraz praca z ludźmi jako animator kultury i sztuki, pedagog prowadzący od 20 lat grupę malarską Artystycznie Aktywni oraz warsztaty z rysunku i malarstwa studyjnego dla młodzieży zainteresowanej studiami artystycznymi i architektonicznymi.
Zorganizowała w Rybniku kilka edycji Festiwalu Sztuki Współczesnej oraz kilka projektów artystycznych z seniorami i osobami specjalnej troski. Brała udział w projektach UE we Włoszech, Portugalii i Irlandii.
Jest autorką kilkunastu wystaw malarskich indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

W 2017 roku została uhonorowana tytułem Człowieka Roku w dziedzinie kultury oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wernisaż wystawy 22 października 2022 r. był unikalną okazją do spotkania z artystką. Prace można było podziwiać do końca listopada!

PRZYJACIELE I PARTNERZY

Back to top