Nasi Instruktorzy:

Tomasz Gunter
Prowadzi: klub komputerowy ENTER

Jest takie miejsce w Domu Kultury w Boguszowicach, gdzie nieustannie słychać niegłośne mruczenie. Są tam też myszki… i całe mnóstwo mrugających lampek. Tak, tak, to miejsce to sala komputerowa, którą zawiaduje anielsko cierpliwy Pan Tomek. Jeżeli czujecie się zaniepokojeni faktem, że monitor stał się obiektem oddzielającym Was od świata, prawdopodobnie powinniście spotkać się z nim na zajęciach. Dzięki tej znajomości można odkryć, że to co dotychczas było nieprzenikalne jako płaski ekran i plątanina kabli, może stać się przestrzenią, która łączy pokolenia.

Michał Husak

Prowadzi: zajęcia nauki gry na gitarze

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło się Wam pomyśleć, że jazz wyginął razem z dinozaurami, koniecznie musicie poznać Michała. Nasz instruktor gry na gitarze w każdą muzyczną pogodę potrafi tchnąć własną duszę, a brzmią w niej wiecznie żywe inspiracje podstawami nowoczesnej muzyki rozrywkowej. Nie tak łatwo utrzymać go na miejscu – wciąż jest gdzieś zapraszany: a to z fusionowym Po Prostu na rybnicki rynek, a to z dreampopową zimową do radiowej trójki… Tak, tak, Michał to muzyk z prawdziwego zdarzenia, taki z własnym zespołem i niewiarygodnymi umiejętnościami. I można się od niego uczyć, uczestnicząc w tej pasji i rozwijając w dialogu z nim własną (nie tylko) muzyczną osobowość.

Janusz Kurtek

Prowadzi: Pracownię Rzeźby

Na materii zna się jak nikt. Rzeźbi w marmurze, granicie, piaskowcu, metalu, drewnie, gipsie… i wielu innych materiałach. Jego indywidualne techniki wciąż się rozwijają, a wyobraźnia nie ma końca. Wchodząc w świat form warto mieć takiego przewodnika, który doskonale wie, ile i jakiego rodzaju siły należy użyć, aby bryła dała się kształtować według woli. Pan Janusz zajmuje się również rysunkiem. Jego twórczość miewa rysy satyryczne – to takie mrugnięcie do nas, patrzących, dzięki któremu czujemy się zaproszeni w przestrzeń prac rzeźbiarza. Ich sugestywność i surowa uroda znalazły uznanie prywatnych kolejcjonerów, toteż dzisiaj niektóre z nich znajdują się w różnych miejscach na świecie.

Zofia Machowska

Prowadzi: Zajęcia Relaks i Relaks +50

Pasjonatka ruchu w zgodzie z naturą, słucha głosu ciała i rezonuje z otoczeniem niczym złota struna, przewodząc spokój do wnętrza i na zewnątrz. Zna tajemnice oddechu i światła, imiona mięśni i ich możliwości – dzięki temu potrafi tak po przyjacielsku dogadać się ze swoim ciałem, żeby przekroczyło dla niej niektóre granice. Swoim grupom z zaangażowaniem przekazuje praktyczne umiejętności nie tylko w zakresie rozciągania ciała – uczy także, jak rozciągnąć ducha i jak dobrze zamieszkiwać w swoim ciele, a poprzez nie – w świecie.

Tomasz Manderla

Prowadzi: Laboratorium Trzaskodźwięków i Studio Muzyki Elektronicznej

Pomyślcie o przedmiocie – jakimkolwiek, który pod żadnym pozorem nie kojarzy Wam się z muzyką. Na przykład o łyżce do zupy. A teraz wyobraźcie sobie, że ta łyżka, za każdym razem, kiedy łowicie marchewkę wydaje dźwięk C w gamie durowej. Takiej właśnie magii potrafi dokonać Tomek Manderla. Twórcze podejście do świata nigdy go nie opuszcza, a swoje niezwykłe umiejętności kieruje w sferę muzyki. Pierwszy muzyczny dadaista Rybnika wraz ze swoją grupą młodych asystentów (którymi możecie zostać i Wy!) tworzy instrumenty i dźwięki istniejące do tej pory tylko w wyobraźni. Jak każdy czarodziej, Tomek ma znakomity kontakt z młodymi ludźmi, którzy widzą świat jako zapierającą dech w piersiach przygodę.
(fot: Jarosław Lasota)

Wiesław Miłkowski

Prowadzi: Międzypokoleniowe Zmagania przy Stole

Żeby to poczuć, trzeba to wiedzieć – szachy są prawdziwym sportem dla wtajemniczonych. Logiczne myślenie, zdolność przewidywania i koncentracji oraz znakomita pamięć to umiejętności nie do przecenienia w dzisiejszej rzeczywistości, a właśnie w tych zdolnościach ćwiczy się każdy szachista. Cierpliwie i z uwagą Pan Wiesław od lat pomaga kolejnym adeptom pokonywać poszczególne stopnie trudności, a sukcesy jego wychowanków mówią same za siebie.  I choć nieżyczliwi lubią porównywać szachowe mecze do wyścigu ślimaków, my wiemy swoje: szachy to taki konik, na którym na pewno się nie przejedziesz!

 Agnieszka Stuchlik

Prowadzi: Pracownię Rękodzieła, Decoupage i Wikliny.

Wiedzieliście, że słowo „klatka” pochodzi od słowa „klecić”? A z czego można sklecić klatkę? Ano na ten przykład z wikliny, klinując jedną gałązkę o drugą… I tak dalej i dalej. Pomoże w tym chętnie Pani Agnieszka, pasjonatka rękodzieła, szczególnie w tej niezwykle efektownej formie. Ciepła osobowość, sprawne dłonie i umiejętność dzielenia się wiedzą sprawiły, że instruktorka jest zapraszana do współpracy przez różne ciekawe miejsca. Strasznie się cieszymy, że gości i u nas, prowadząc pracownię wikliny.

Piotr Zając

Prowadzi: Klub Gier Planszowych FAUN

Komety, planety, smoki, miecze, skarby, kości, pionki, karty, plansze… w świat gier wybieramy się chętnie w dobrym towarzystwie. Nie każdy skład drużyny gwarantuje zwycięstwo w każdej rozgrywce, czasem liczy się logiczne myślenie, kiedy indziej magia i lojalność wobec grupy. Rzeczywistość, którą rządzą raz na zawsze określone reguły, gdzie na sześciościennej kości nie wypanie 35, a przegrana jest tylko częścią zabawy, to świetne pole odreagowania stresów codzienności – niezależnie od tego, czy jest się uczniem 7 klasy podstawówki, czy przedsiębiorcą z długoletnim stażem. Świetnie rozumie to Pan Piotr, który dzieli się swoją ogromną wiedzą na temat gier w ramach spotkań Klubu Faun, a w razie czego potrafi przekształcić się w znakomitego Mistrza Gry, prowadząc na użytek klubowiczów sesje fantastycznych wyobraźniowych RPG.
 

Katarzyna Ryszka

Prowadzi: Zajęcia dla rodziców z dziećmi „Mamo, tato – nudzę się!”

Piątkowe popołudnie: wreszcie upragnione spokój i cisza oraz możliwość wyłożenia się na kanapie… wtem dobiega nas głosik pociechy: „Mamo, Tato – nudzę się!” Radą na udany początek weekendu dysponuje Pani Kasia, której zabawy dla najmłodszych jednocześnie zrelaksują całą rodzinę i pomogą skanalizować dziecięcy entuzjazm w poznawaniu świata. Atutem instruktorki jest niewyczerpana kreatywność, dzięki której każde spotkanie z nią to nauka kolejnych rozwojowych aktywności, świetnie nadających się do zastosowania w domu i pozwalających świadomym rodzicom na pełniejsze uczestnictwo w życiu dzieci. Tę cenną więź z maluchami warto wzmacniać i pielęgnować – tak szybko stają się dorosłe!

Mirela Szutka

Prowadzi: Zespół Instrumentalny Largo oraz Chór Kamerlany Appasionato

Czy tenory i soprany są bliżej Pana Boga? I czy anioły śpiewają altem? A basy…? Czy przejdą przez ucho igielne? Na te pytania odpowiedź zna być może tylko nasza znakomita nauczycielka śpiewu, z pasją poświęcająca się trenowaniu niewielkiej wspólnoty wokalnej. Obdarzona wrażliwym słuchem i bezpośrednią osobowością pani Mirela potrafi poprowadzić swoich śpiewaków z maestrią i polotem. Chórzystom proponuje niebanalny repertuar, budując w nich poczucie własnej wartości i wzmacniając wzajemne zaufanie w zespole. Społeczniczka o gorącym sercu – nie bez powodu prowadzi chór o wiele mówiącej nazwie Appassionato (muz. z uczuciem, z emocją).

Beata Tomas

Prowadzi: Pracownię Plastyczną oraz Pracownię Ceramiki

Artystyczna dusza, którą pociąga wszystko, co malarskie i poetycko niedookreślone, nieprzegadane i nieprzerysowane. Sztuka towarzyszy jej wszędzie – w ogrodzie, w podróży, wśród ludzi; wszędzie przydaje się widzenie kolorystyczne i wyczucie w zakomponowaniu przestrzeni, które pani Beata urzeczywistnia nieraz jednym ruchem ręki. Niezwykle otwarta w przekazywaniu swojej ogromnej wiedzy, łagodnie wprowadza warsztatowiczów w świat pełen ciepłej gliny, barw i faktur, które potrafią ukoić nawet najbardziej rozedrgane nerwy.

Marek Żyła

Instruktor teatralny, twórca Sceny Marka Żyły,
comiesięczny gość Bajkowej Niedzieli

Hecny kabareciarz, teatralny huncwot i sceniczny przechera! Nie ma co, z tymi lalkami to już przegiął: nikt nie zachował powagi, wszyscy leżą i kwiczą. Taki to obraz nędzy i rozpaczy każdorazowo reprezentuje sobą publiczność spektakli Pana Marka. Jego humor jest stale aktualizowany i zawsze świetnie wymierzony, dzięki niezwykłemu talentowi zrozumienia widza. Ta umiejętność sprawia, że lalkarz wie, co, kiedy i do kogo trafi… czy tego wyczucia można się nauczyć? I czy animacja lalek jest trudniejszą czy łatwiejszą do opanowania sztuką? Koniecznie spróbujcie się przekonać podczas prowadzonych przez niego warsztatów!

Urszula Chmiel

Prowadzi: Zajęcia „Zosia Samosia – z Kulturą na Ty”

Jedni ogniem i mieczem, inni igłą i nitką tworzą kulturę w naszym kraju. Praktyczna Pani Urszula wszyła się w Boguszowice bogatym haftem – w prowadzeniu prawdziwie kobiecej sfery domu nie ma sobie równych. Jest taki ogromnie czuły cytat, który pasuje tu jak ulał: „Bo to tak jest, że dla siebie, owszem, można coś tam zrobić, ale dla drugiego człowieka to już można coś niesamowicie pięknego zrobić, wszystko. Wszystko.” Z Panią Urszulą można nauczyć się „utrzymywać dom w czystości i robić zapasy na zimę, kompoty, konfitury, marynować grzyby, kwasić ogórki, butelkować szczaw, pomidory, kisić kapustę i inne wspaniałości. (…) zrobić na drutach albo na szydełku długi długi ciepły szalik i ciepły sweter, i ciepłe rękawiczki, i  ciepłą czapkę, i bardzo ciepłe skarpety, i w ogóle.”

(oba cytaty pochodzą z: E. Stachura, „Pokocham ją siłą woli” w: Idem, „Poezja i proza”, t.2 „Opowiadania”, s.393, Warszawa 1984.)