IMPREZY CYKLICZNE

Pikniki „Rodzinka i ja”

Wiosna zamienia się w lato, dni są słoneczne i długie – już czas na piknik!
Bycie rodziną to coś więcej niż wspólne mieszkanie: to przede wszystkim to, co sprawia, że o sobie nawzajem stale myślimy, nawet wtedy, kiedy nie wszystko idzie idealnie. Wspólna zabawa, wytężanie umysłu, czy wyprawa do parku budują bliskość i zaufanie – no i tak miło wspomina się je, kiedy akurat ma się chwilę dla siebie.
Moc utrwalania wspomnień ma także wata cukrowa i wspólnie odgadnięte zagadki, których nigdy nie brakuje podczas rodzinnych pikników w boguszowickim parku osiedlowym.

 

Dzień bez samochodu

Kiedy samochód zostaje w garażu to nie koniecznie znaczy, że i my zostajemy w domu. Co najmniej jeden dzień w roku zachęca, aby przemieszczać się zupełnie innymi pojazdami – 22 września w Boguszowicach odbywa się Rajd na Roztomańtym, kiedy na trasie spotkać można najbardziej zwariowane bryki w alternatywnej historii motoryzacji.
Oprócz jazdy, można się tego dnia porozciągać, wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach i pooglądać filmy w doborowym, sąsiedzkim towarzystwie. A wszystko to zdrowo – bezspalinowo.

 

Fajfy – zabawy taneczne

Nawet, kiedy przekroczy się pewien wiek, nadal są takie wieczory, że nogi rwą się do tańca, a w głowie ma się same przeboje z radia… To znak, że najwyższy czas wybrać się na zabawę taneczną do Domu Kultury w Boguszowicach.
Dom kultury po zamknięciu staje się miejscem, które przy okazji Fajfów wypełnia taneczna muzyka, puszczana przez sprawdzonego DJ’a (na pewno nie pozostanie głuchy na specjalne życzenia!).
Zabawa nie byłaby kompletna bez poczęstunku – na szczęście w planie imprezy przewidziano wszystkie potrzebne elementy, żeby seniorzy mogli bawić się choćby i do północy!

 

Twórcze Place Zabaw

Co zrobić, żeby gdzieś móc poczuć się na miejscu? Najlepiej zaopiekować się przestrzenią po swojemu – tak, żeby stać się jej współtwórcą i gospodarzem.
Można więc posadzić kwiaty, wykopać dziurę na basen, sklecić wiatroodporny szałas, zamaskowany wśród krzaków, albo zrobić własny okrągły stół, wokół którego może toczyć się najlepsza zabawa w dom. Można zrobić też zupełnie inne rzeczy, które na pewno przetrwają, jeżeli będą czyniły przestrzeń piękniejszą i przyjazną.
Twórcze Place Zabaw są po to, żeby można było wziąć udział w tworzeniu wspólnego świata, stając się jego częścią. Kiedy budujemy coś razem, tworzymy więcej, niż rzeczy – budujemy radość!

 

Artystyczne Lato

Lato to czas wolny – ale nie nudny! Już od rana można wpaść do kina, a potem – obiadek w domku – i już z powrotem, na warsztaty w domu kultury. Wyobraźnia organizatorów sięga w powietrze, nad morze i w góry, sprowadzając stamtąd najniezwyklejsze pomysły, które potem zamieniają się w animacje i zajęcia.
Artystyczne Lato Domu Kultury w Boguszowicach to także inspirujące wycieczki. Odwiedzenie chłodnej Sztolni Królowej Luizy w upalny dzień to ogromna przyjemność – taka wyprawa ma w sobie coś magicznego. Czasem sięgamy w przeszłość, a czasem w przyszłość – dzięki wizytom w muzeach i parkach techniki i rozrywki. Tak, czy owak, nasze wyjazdy zawsze okazują się megaciekawe.

 

Turnieje szachowe

Gra królów, mówią o szachach niektórzy. I mają trochę racji, bo kiedy jest się władcą umiejętność logicznego myślenia i projektowania w przyszłość bardzo się przydaje. Dzieci i młodzież sięgające po szachy uczą się również podejmowania decyzji i przewidywania konsekwencji swoich wyborów.
Szachy bywają emocjonujące, kiedy do stołu zasiadają wytrawni gracze. Każdą minutę wypełnia napięcie i namysł, zaangażowani w grę rozpoznają strategie i charakterystyczne ruchy. Turnieje w boguszowickim domu kultury to zawsze spotkania na szczycie – tutejszy klub szachowy ma na swoim koncie nie jeden mistrzowski tytuł…

 

Dożynki – Święto Plonów

Lato przechyliło się w jesienną stronę – z sadów zabrano pełne kosze, plony polne też dawno już zżęte. To czas, w którym tradycyjnie chwalimy dobroć ziemi, która karmi nas i nasze zwierzęta. Zabawa jest też wytchnieniem i radością z wykonanej pracy.
Miasto widzi to jesienne święto inaczej – jako okazję, żeby podziękować trudzącym się pracą na roli. Dożynki mają długą i piękną tradycję korowodów, tańca i muzyki. Nasze święto plonów to także prezentacja twórczości małych artystów i… naprawdę ogniste widowisko.

 

Mikołajowe niespodzianki

Spotkanie z Mikołajem poprzedza czas, który najlepiej się później wspomina – oczekiwanie spędzane wspólnie z innymi na zabawie, konkursach i animacjach. Dom Kultury w Boguszowicach tradycyjnie umila ten czas także niespodziankami teatralnymi dla najmłodszych.
A kiedy wreszcie słychać dzwoneczki, kiedy sanie zatrzymują się na dachu, a wielkie buty ciężko tupią, osypując śnieg – radość sięga zenitu. Mikołaj obdarowuje maluchy czymś więcej niż paczkami – to spełniająca się obietnica, w której dzieciństwo wybrzmiewa najczyściej.

 

Kolędowy Most

Most to naturalne miejsce spotkania w pół drogi. Dlatego właśnie tu spotykamy się wspólnie, żeby w całym zabieganiu, gotowaniu i przygotowywaniu, bez którego nie byłoby Świąt, nie zapomnieć o tym, żeby pobyć razem, jako wspólnota. Święta Bożego Narodzenia to także czas gościnności, kiedy stawiamy na stole dodatkowy talerz. Ten talerz to z jednej strony oznaka obfitości, z drugiej zaproszenie nie tylko do stołu, ale i do wspólnoty.
Kolędowy most łączy Boguszowice Stare z Osiedlem, zapraszając do wspólnego korzystania z obfitości muzyki i kociołka. Otwieramy serca, tworzymy mosty dźwięków, wspólnie czekamy na najpiękniejszą zimową noc w roku.

 

 

Koncerty kolędowe w kościołach

Zasadniczy problem z gwiazdami jest taki, że są strasznie daleko. Wabią nas swoim pięknem, oglądamy je z przyjemnością i zawrotem głowy, ale nie ma możliwości do nich dotrzeć inaczej niż w wyobraźni. Jednak zimą, kiedy czas płynie nieco inaczej, a świat zmienia się nie do poznania, przychodzi i taki moment, kiedy na boguszowickiej ziemi można spotkać co najmniej jedną prawdziwą gwiazdę.
Co roku do osiedlowego kościoła pw. Świętej Barbary z repertuarem kolędowym zstępuje jedna z ważniejszych postaci świata muzyki – nasza własna gwiazda, rozświetlająca noc wokół stajenki.

 

Artystyczne Ferie

Zimna, czy nie – zima to zima i ferie muszą być! A choćby i śniegu zabrakło, sami go sobie zrobimy. Dla ludzi z wyobraźnią i chęciami nic nie jest niemożliwe.
Zabierając się za przygotowanie ferii nigdy nie działamy na pół gwizdka – każdy dzień pomyślany jest jako tematyczna całość, w której łączą się filmy, spektakle i zajęcia animacyjne. Kiedy mówimy o niebie, literalnie sprowadzamy je do naszej sali widowiskowej, staramy się dowiedzieć o nim jak najwięcej i potem współtworzyć jego niezwykłość.
A kiedy chcemy dowiedzieć się czegoś o wodzie to… no, może okazać się, że niezbędne będą kąpielowe kostiumy i gumowe czepki. A najlepiej wybrać się na zakręconą wycieczkę, która troszkę przypomina przygody Mario Bros. Wyprawy w poszukiwaniu wiedzy, przedstawienia, bajki i warsztaty w domu kultury potrafią wywrócić ferie do góry nogami!