Teatr POLSKA: Madagaskar - Teatr PAPAHEMA i Teatr Żydowski w Warszawie - DK Boguszowice

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Teatr POLSKA: Madagaskar – Teatr PAPAHEMA i Teatr Żydowski w Warszawie

5 listopada 2022 19:00 20:30

Na scenie DK Boguszowice niezwykła realizacja sztuki Magdy Drab. „Madagaskar” – teatralna koprodukcja dwóch teatrów to horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia.

Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar” – plan nigdy nie doszedł do skutku.

Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?

OBSADA:
Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Piotr Sierecki, Mateusz Trzmiel, Marek Węglarski, (ze specjalnym udziałem Gołdy Tencer i Krystyny Czubówny)
tekst: Magdalena Drab
multimedia: Maria Porzyc / Tomasz Jóźwin
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

20zł

PRZYJACIELE I PARTNERZY

Back to top