Pracownicy:

Pracownicy Domu Kultury w Boguszowicach mają na co dzień bardzo nierutynowe zajęcia. Zadania, których się podejmują, wymagają stałej czujności na Wasze potrzeby oraz wytrwałego poszukiwania możliwości ich zaspokajania. Zachęcamy Was do podejmowania artystycznej aktywności w boguszowickim domu kultury, a także do udziału w ofercie kulturalnej.

Uczestnicząc w naszych zajęciach nawiązuje się przyjaźnie, buduje trwałe więzi, odkrywa drzemiące dotąd talenty. Można tu spotkać osoby, które służą pomocą i możliwościami lub po prostu przyjemnie spędzić czas, napić się herbaty, zjeść ciastko. Albo… podpatrzeć innych, poszerzając horyzonty i kształtując własne gusta i zainteresowania.

Stale rozwijamy lokalną tożsamość Boguszowic, wspieramy tradycję i pamięć o historii, jednocześnie poszukując nowego, innego – eksperymentujemy.

Poznajcie ludzi, którzy budują tożsamość Domu Kultury Boguszowice i z którymi możecie spotkać się na zajęciach, zasięgnąć informacji i tak po prostu porozmawiać.

 

Izabela Karwot

Fantastyczna opiekunka Domu Kultury, nasza Pani dyrektor (nie lubi jak się tak mówi). Jest pełna ciepła, troski i niespożytej energii z doskonałym podejściem do dzieci i młodzieży. Zawsze roześmiana, z głową pełną pomysłów. Reżyser świetnych spektakli dla dzieci i dla dorosłych. Razem ze swoimi aktorami zdobyła wiele prestiżowych nagród. Aktualnie wspiera warsztatem założone przez siebie grupy teatralne w naszym Domu Kultury („Fik-Mik” „Supełek” i „Supeł” ) oraz prowadzi w Teatrze Ziemi Rybnickiej teatry „Guziczek”, „Tara-Bum” i „Rondo”.  Skutecznie rozkręca swoją energią życie kulturalne całego Rybnika.

Ewa Ryszka

Ekipa Domu Kultury Boguszowice to prawdopodobnie najlepiej zakomponowany team wśród podobnych placówek. Artystyczne dusze, otwarte głowy i ręce pełne wirującej fantastycznie pracy mają znakomite wsparcie we wspaniałej Pani Ewie, której zadaniem jest opieka nad sprawami kadrowymi. To niezwykle odpowiedzialne stanowisko pełnić może jedynie osoba z ogromną wiedzą dotyczącą prawa w odpowiednim zakresie. Doświadczenie i umiejętności Pani Ewy, ukształtowane w czasie pracy na wielu zaszczytnych stanowiskach, są dla nas na co dzień nieocenionym wsparciem.

Agnieszka Pawlus

Niektórzy nie wierzą, że finanse, liczby i zainteresowanie drugim człowiekiem oraz wielkie serce mogą iść w parze. Cóż, pewnie zapamiętali „Opowieść Wigilijną” nie tak, jak powinni… no i nie znają naszej Pani Agnieszki! Gdyby nie ona, świat by się nam rozleciał – naprawdę, bo osoby twórcze mają zwykle zdumiewającą umiejętność gubienia się w sprawach finansowych oraz wszelakich drukach, formularzach i dokumentach, które stanowią ważną część ich życia. Nasza księgowa czuwa nad tą sferą, nieustannie trzymając pieczę nad tym, żeby dało się zrobić jak najwięcej, a przy tym żeby wszystko pozostawało w zgodzie z założeniami i wymogami działalności domu kultury jako placówki miejskiej.

Halina Walo

Uprzejma i rzeczowa Pani Halina wspomaga pracę działu kadr. Jako osoba z ogromnym doświadczeniem praktycznym wnosi do załogi nieocenionej wartości wiedzę, a dzielenie się mądrością z innymi stanowi dla niej wielką przyjemność. Znakomita orientacja w sprawach związanych z dokumentacją jest rzadka u artystycznych dusz, to też tym bardziej cenimy sobie obecność w zespole cierpliwych i pełnych otwartości, a jednocześnie dbałych i skrupulatnych osób, dzięki którym Dom Kultury Boguszowice ani na chwilę nie traci kontaktu z prawnymi podstawami swego funkcjonowania.

Anna Literacka

Czasem sekretariat tętni czasem niepohamowanym wyrazem radości, jakim jest jasny dźwięk śmiechu Pani Ani. Naturalna, gdziekolwiek się znajdzie, pełna zapału i pomysłów: pogoda ducha i uśmiech to jej znak rozpoznawczy – czy chodzi o zajęcia z najmłodszymi aktorami, czy o obsługę biurową. Sprawozdania, raporty, ciągi cyfr – nie ma dla niej przeszkód nie do pokonania. Jest też cierpliwa i niesłychanie uczynna – jeżeli zadzwonicie do Domu Kultury w Boguszowicach, to bardzo prawdopodobne, że to właśnie jej głos Was powita, służąc informacją i pomocą.

 

Izabela Barska-Kaczmarczyk

Gościnne progi sekretariatu to jej domena. W twórczym chaosie Domu Kultury podejmuje codzienny trud tworzenia, porządkowania i koordynowania – tematów, pomysłów, planów, działań… Niczym mityczna maginii łączy ogień z wodą, kreatywność z uporządkowaniem i szał pomysłów z chłodną kalkulacją. Dba o to, by nasze media zawsze informowały o najnowszych wydarzeniach i aby bilety na te wydarzenia były na czas dostępne w sekretariacie i w internecie. A czasem, w naprawdę wyjątkowych okolicznościach, oprócz czarowania sekretariatu, czaruje również… Tańcem. A dokładniej Tańcem Jazzowym.

Magdalena Starzec

Czy tutu i tam-tam mają coś wspólnego? I ile lat trzeba mieć, żeby tańczyć w balecie? Nie wiecie? Zapytajcie Panią Madzię! Roztańczona smuga światła, która spłynęła do nas z obrazów Degasa migocze na scenie i z radością prowadzi małe iskierki. Taniec to nie tylko taniec, to świadomość własnej osoby, która porusza się w ciele – tego właśnie można nauczyć się, patrząc na każdy ruch naszej znakomitej tancerki. Mistrzyni Świata w kategorii Mini Production, laureatka wielu konkursów ogólnopolskich, doceniana i chętnie angażowana w licznych produkcjach tanecznych (m.in. rybnicki musical „W cieniu tęczy”), ma znakomite podejście do najmłodszych talentów, a jej bezmiar cierpliwości i naturalność to niezastąpione wsparcie dla stawiających pierwsze kroki. 

Alicja Szozda

Głowa pełna pomysłów z sercem na więcej niż właściwym miejscu. Burza mózgów w Domu Kultury w Boguszowicach nie mogłaby się obejść bez jej pomocy. Jest także tytanem pracy – realizuje inicjatywy edukacyjne nawet poza murami (i normalnymi godzinami otwarcia) domu kultury. Kiedy nie robi czegoś kreatywnego z najmłodszymi, czuwa nad organizacją warsztatów i zajęć z młodzieżą albo z pasją przekopuje się przez papierologię, której pełne jest zaplecze każdej kulturalnej inwestycji. Opoka i ostoja, spokój w oku cyklonu – opanowanie i doświadczenie Pani Ali pozwalają bezpiecznie żeglować nawet po niebezpiecznych wodach biurokracji.

Aleksandra Zawadzka

Pani Ola to dyplomatyczny, wnikliwy umysł i ogromne serce. W pewnym sensie posiadła tajemnicę życia wiecznego. Poważnie – pod ręką naszej garderobianej wszystkie przedmioty mogą zyskać drugie, trzecie, a nawet setne życie. Oprócz dbania o stroje i uprawiania istnego czarodziejstwa z igłą i nitką, Pani Ola prowadzi także warsztaty witrażu, nadzoruje zespół pracowników technicznych,  tworzy w Domu Kultury piękne dekoracje, elementy scenografii i przytulne aranżacje przestrzeni. Uwielbia dzielić się wiedzą, z jej pomocą powstają unikalne przedmioty, a uczestnicy jej zajęć odpoczywają, wyciszają się  i dystansują do rzeczywistości.

Elwira Zembrzuska

Są osoby tak ciepłe, jasne i naturalne, że aż ołów całkowicie przy nich mięknie. Kiedy przychodzi do czegoś tak kruchego, jak szkło, warto mieć przy sobie właśnie kogoś takiego. Pani Elwira wraz ze swoimi warsztatowiczami rozświetla pracownię Domu Kultury przedmiotami podobnymi do drżących motyli, rzucającymi w przestrzeń barwne, żywe błyski. Szklane czary ma opanowane do perfekcji – jej prace wchodzą w skład zbiorów Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, zdobią też przestrzeń miejską Poznania, Krakowa i Rybnika. Zajmuje się również estetyką przestrzeni Domu Kultury i projektowaniem grafiki użytkowej na potrzeby promocyjne naszych imprez, ofert i całą oprawa graficzna strony internetowej – wszystko to wychodzi spod jej magicznych palców.

Mateusz Preś

Ciemną i cichą scenę ożywia delikatny blask. Po chwili dźwięk wschodzi nad salą niczym łagodny świt, w który wstępują aktorzy i tancerze, prowadząc nas dalej w teatralną opowieść. Magia ciemności i reflektorów, ciszy i muzyki, mieszka w tysiącu kabli i przełączników, nad którymi pieczę sprawuje Pan Mateusz. To niemal nieuchwytna postać, która przemyka zawsze w cieniu, w tle. Obecny przy każdym ważnym wydarzeniu, nieustannie otwiera przed nami nowe możliwości wykorzystania osiągnięć technologii, sprawiając że znakomite spektakle w Domu Kultury w Boguszowicach są tym, czym są.

Sebastian Pańszczyszyn

Jeżeli coś ma przełączniki, kabelki, śrubki i różne podzespoły o skomplikowanych nazwach, a w dodatku służy do utrwalania uroku rzeczywistości albo podnoszenia jej walorów tu i teraz, to z pewnością leży to w sferze zainteresowań Pana Sebastiana. Podczas imprez często można go spotkać z aparatem fotograficznym… albo na stanowisku operatora światła i dźwięku. Ten pełen pasji majsterkowicz potrafi też w razie awarii rozkręcić wszystkie najważniejsze sprzęty w Domu Kultury Boguszowice, a potem złożyć od nowa – i to tak, żeby działały i żeby nie została ani jedna śrubka!

Sławomir Rąpała

Kiedy trzeba coś przyciąć, pozbijać, wywiercić albo z mozołem wtarabanić na scenę fortepian – potrzebny jest superbohater. Także scena ma swoje potrzeby – bo skądś przecież muszą wziąć się góry i lasy, które przemierzać będą bohaterowie spektakli. W tej roli występuje u nas Pan Sławek, któremu praca pali się palcach, aż iskry lecą wokół. To prawdziwa Złota Rączka – potrafi naprawić to, co się zepsuło, a także stworzyć niezbędne rozwiązania, czasem nieomal z niczego, z pomocą iście pozaziemskich mocy.

Bogdan Musiolik

Nie wszyscy wierzą w Anioły. A szkoda: jeżeli nawet budynki mają swojego Stróża, to co dopiero ludzie! Domu Kultury w Boguszowicach pilnuje niestrudzenie bardzo życzliwy Pan Bogdan. Całe dnie spędza spoglądając na nas z góry i monitorując porządek istnienia w tym wspaniałym miejscu. Jako człowiek o wielkiej uprzejmości, udziela także wskazówek zabłąkanym wędrowcom, którzy dotąd nie mieli przyjemności znaleźć się w naszej siedzibie.

Magdalena Krawczyk

Do usług telecentrum wszystkich chętnych zaprasza Pani Magda. Jej niepowtarzalny uśmiech, humor i kompetencja sprawiają, że nagle jakoś łatwiej ułożyć CV, napisać list motywacyjny albo znaleźć w sieci niezbędne informacje. Bezpośredni charakter opiekunki ogólnodostępnej pracowni komputerowej gwarantuje, że każda potrzebująca pomocy dusza z pewnością ją tu otrzyma. Pani Magda jest zawsze tam, gdzie coś się dzieje – zza kulisów widziała już niejedno wspaniałe przedstawienie, koncert i imprezę, z zaangażowaniem pomagając w ich organizacji.

Justyna Straus

Wprowadza ład w rozmigotanym chaosie drobin działalności artystycznej, w których bez jej szczególnych umiejętności uniechybnie byśmy utonęli. Pani Justyna panuje nad wszystkimi przestrzeniami Domu Kultury w Boguszowicach – czasem bywa wręcz magicznie wszechobecna, pomagając kilku osobom naraz! Z pewnością posługuje się wtedy magią, bo ci, którzy mają z nią kontakt nieodmiennie są nią zupełnie oczarowani.

Jadwiga Zając

Niektórzy przyjaźnią się z psem i kotem, inni wolą mieć wokół siebie ludzi, a czasem trafia się taka Pani Jagoda, która najlepiej czuje się w towarzystwie słowa. Dobrze zna zasady języka polskiego i po znajomości czasem udaje się jej trochę je nagiąć, żeby w szary świat zrozumiałości wprowadzić odrobinę barwnego poetyckiego chaosu. Odpowiada za to, żeby Dom Kultury w Boguszowicach miał własną spójną i ciągłą opowieść, pełną ciekawostek i fantazyjnych zawijasów literackich.