BAJKOWA NIEDZIELA

 

Zapraszamy wszystkich widzów małych i dużych do cyklu spotkań Bajkowa Niedziela  oraz spektakli i wydarzeń teatralnych w kolejnym sezonie artystycznym. Nie zabraknie naszych już kultowych festiwali teatralnych dla dzieci Przestrzeń Wyobraźni, Dotknij Teatru oraz tanecznych Roztańczone Pantofelki

8 października, g. 16oo

NIESAMOWITE PRZYGODY RYCERZA JANKA z cyklu Scena Marka Żyły (Teatr Lalek Marka Żyły), Scenariusz i reżyseria: Marek Żyła, Lalki: Marek Żyła

Rycerz Janek herbu Kasztanek to bardzo sympatyczny gość! Pragnie być najlepszym rycerzem, o którym słyszał świat. Przeżywa ciekawe przygody, z których co prawda zawsze wychodzi obronną ręką tylko, że… nie do końca tak jak się tego spodziewaliśmy…
Premiera spektaklu odbyła się 8 kwietnia 2017 r. na scenie Centrum Kultury w Boguszowicach i aktualnie przemierza szlaki i gościńce całego kraju. Rycerz Janek planuje kiedyś w przyszłości opowiedzieć więcej swoich niesamowitych przygód.
22 października, g. 16oo

HIERONIM I HIERONIMKA – przedstawia Teatr Fik-Mik (Dom Kultury w Boguszowicach), reż. Izabela Karwot

Smoki rosną wolno. Ale smocze dzieci – tak jak wszystkie inne – nie chcą się z tym pogodzić! Chcą dorosnąć najchętniej całe jednego dnia. A dlaczego? Cóż, świat jest ciekawy i one też są świata ciekawe. Ale na małe smoki niestety czeka niejedno zagrożenie.

Rycerze na przykład – zwłaszcza ci tchórzliwi, którzy rozsądnie wykombinowali sobie, że mały smok to zawsze smok, a król przecież nie będzie przyszłego zięcia pytał, ile metrów miał poprzedni właściciel obciętego łba. Tacy rycerze włóczą się chętnie w porze lęgu smocząt w okolicach Smoczego Lasu…

Spektakl wychodzi od palącego pragnienia wspólnego wszystkim dzieciom, żeby następnie opowiedzieć o dobrych i złych wyborach oraz odwiecznych prawach.

Kreatywność i twórcze podejście młodych aktorów są zaraźliwe – łatwo porywają ze sobą publiczność w każdym wieku (a także najróżniejsze festiwalowe gremia).

349_resize

12 listopada, g. 16oo

JAK DZIELNY WOJAK JÓZEK DIABŁA PRZECHYTRZYŁ z cyklu Scena Marka Żyły (Teatr Lalek Marka Żyły), Scenariusz i reżyseria: Marek Żyła Lalki: Rici Marionettes (Praga) oraz Marek Żyła

Po powrocie z wielkiej wojny Wojak Józef szukając bogactwa postanawia zagrać w karczmie z diabłem w karty. Jednak gra nie idzie po jego myśli i zostaje w jednej koszuli a co gorsza, przegrywa nawet własną duszę… W jaki sposób uda mu się przechytrzyć diabła i czy spełni swoje marzenia o bogactwie?

Spektakl miał premierę pod koniec 2015 roku i od tej pory został już zagrany kilkadziesiąt razy. Wojak Józef zwiedził już wiele miast, m.in. Rybnik, Kraków, Sosnowiec czy Wisłę. Opowieść o jego przygodach cieszy się dużym powodzeniem i nie prędko trafi do naszego archiwum.

26 listopada, g. 16oo

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK – przedstawia Teatr Szydełko (Wodzisławskie Centrum Kultury), reż. Dorota Krawczyk

pobrane

„Teatr Szydełko zaprezentował swój najnowszy spektakl pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Jest to pełna uroku opowieść o przyjaźni, przygodzie, pracowitości i pokorze. Pełne wartościowego przesłania przedstawienie trafia w gusta najmłodszej i nieco starszej publiczności. Do tego piękne, kolorowe kostiumy, scenografia i wykorzystanie elementów czarnego teatru przenoszą widza w bajkowy świat bohaterów.” (czytaj więcej)

17 grudnia, g. 16oo

KOPPELIA FB

KOPPELIA – przedstawia Studio Tańca Vivero (Teatr Ziemi Rybnickiej), reż. Izabela Barska-Kaczmarczyk

Zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców na bajkowy spektakl taneczny pod tytułem (K)OPPELIA, w wykonaniu najmłodszych tancerzy Studia Tańca VIVERO. Spektakl luźno oparty o libretto baletu romantycznego „Coppelia” ze współczesną i neoklasyczną muzyką, nawiązuje do klasycznego baletowego wzorca, jednak podaje go w zupełnie innej, nowoczesnej i atrakcyjnej dla najmłodszych formie.

Young girl dancing in beautiful pink dress„Kiedyś – bardzo dawno temu, gdzieś – bardzo daleko stąd, w miasteczku – nie bardzo dużym ale też nie bardzo małym –  żyła kobieta. Dama o wielkim umyśle i jeszcze większym sercu. Na imię miała Coppelia. Ludzie ją kochali bo i ona miała w sobie wiele miłości i zawsze była dla wszystkich życzliwa i pomocna. Najbardziej kochała dzieci, lecz nie miała własnych, choć pragnęła tego najbardziej na świecie.
Ponieważ nie miała swoich dzieci, poświęciła się uszczęśliwianiu innych i stworzyła fabrykę zabawek. Spędzała w niej całe dnie tworząc ciągle coraz lepsze lalki, klocki, roboty, zdalnie sterowane autka i całą masę innych cudowności, na których widok dzieciom śmieją się oczy z radości.

Nikt nie wiedział, że nocami, kiedy wszyscy pracownicy fabryki udają się na zasłużony odpoczynek, w zaciszu swojej pracowni, Coppelia pracuje nad wielkim wynalazkiem, który ma na zawsze odmienić jej życie…”