Symfonia Silnika Poezji

Symfonia Silnika Poezji

10 stycznia o 18.30 kolejne spotkanie twórców i miłośników poezji.
Otwarte czytanie tekstów, poezja zaproszonych gości, wymiana myśli…

Nie tylko czytana, ale i… śpiewana poezja w elektronicznej odsłonie w wykonaniu „TO Mrzy”, czyli Tomasza Manderli i Marioli Rodzik-Ziemiańskiej.
Usłyszymy projekt „Poezja Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych” na skrzypce, electro i głos a w nim m.in. wiersze Ewy Pleszczyńskiej, Adama Marka, Leszka Sobeczko i Mariana Lecha Bednarka, którego zobaczymy również w poetyckiej improwizacji Silnikowa Symfonia.

SILNIKOWA SYMFONIA performance Teatru Mariana Bednarka to próba zilustrowania struktury pracy poetyckiej, szukanie związku między muzyką, dźwiękiem, ruchem, słowem a przedmiotem.

Wystąpią:

TOMrzy to montażyści muzyczno-poetyccy Mariola Rodzik-Ziemiańska i Tomasz Manderla, którzy na warsztat biorą elektroniczne dźwięki z wersami poezji wszelakiej. W niebywale swobodny sposób nawiązują kontakt z prądem tego świata. Improwizacja to ich żywioł. Każdy wiersz jak oddech napełnia słuchaczy inspiracją z nieodgadnionej mgławicy dźwięków.
https://www.facebook.com/pg/TOMrzy

Twórcy TOMrzy:
Tomasz Manderla – muzyk, sound designer, pedagog, laureat głównej nagrody konkursu kompozytorskiego organizowanego przez Polskie Radio program 2 „Świat cyfry. Świat muzyki”. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Twórca i współtwórca muzyki do spektakli, projektów muzyczno-teatralnych, słowno-muzycznych oraz interaktywnych instalacji multimedialnych. Twórca „Laboratorium Trzaskodźwięków”, którego ideą jest przetwarzanie materiałów przeznaczonych do recyklingu, tworzenie instrumentów i obiektów grających, udźwiękawianie przedmiotów codziennego użytku (np. pędzel, ołówek, paletki do gry w tenisa) oraz przetwarzanie odgłosów otaczającej nas przestrzeni za pomocą elektroniki.

Mariola Rodzik-Ziemiańska – aktorka pieśni i wokalistka formacji “Zawiało” i „TOMrzy”; prowadząca Teatr Korzeni oraz starsza specjalistka ds. artystycznych i edukacji kulturowej w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach; animatorka kultury w “Porcie Sztuki”; trenerka trwałego rozwoju prowadząca autorskie warsztaty pracy z głosem, ciałem i oddechem w “Szałasie Rozwoju” oraz w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego Meritum w Katowicach. Absolwentka Szkoły Trenerów MERITUM i Politechniki Wrocławskiej, oraz kursu Ziemia-Pieśń w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Uczestniczka wielu warsztatów i kursów aktorskich oraz wokalnych z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel i śpiewu archaicznego, a także pracy z ciałem. Pasjonuje ją muzyka, teatr, psychologia i psychosomatyka. Jej dzieciństwo związane było z folklorem Pogórzan Wschodnich, a od 2003 roku mieszka w Rybniku ze swoją artystyczną rodziną.

Marian Lech Bednarek – poeta, prozaik, malarz, twórca teatralny. Autor tomików wierszy: Kawałek Życiorysu 1991, Notatki z Prowincji 1998, Granice Graniczki 2004, Kim Jestem? 2007, Obrazowiersze 2008, Rozmowa z Ptakiem 2014, Widowisko 2018, zbioru próz Sianoskręt 2012
i Zapiski 2016. Publikował m.in.. w: Czas Kultury, Fraza, Rita Baum, Nowa Okolica Poetów, Topos, PAL, Strony, Elewator, Wyspa, Miesięcznik Literacki, Okolice, Radar, Śląsk, Psi Vino (Czechy), Helikopter, Morska Latarnia, Migotania, Wytrych, Wobec, w międzynarodowej Antologii „Przewodnik po zaminowanym terenie”, Wrocław 2016. w międzynarodowej antologii bułgarskiej AKO TRSISZ LJUBOW 2018. Teatr Mariana Bednarka powstał 1992 r. w Rybniku. Obecnie działa w DK w Rybniku-Boguszowicach. Zrealizował 22 spektakle, 3 performance, 3 happeningi, 3 etiudy, które wystawiał na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju (poznańska MALTA, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Łódzkie Spotkania Teatralne, Biesiada Teatralna w Horyńcu), a także na Międzynarodowym Festiwalu Działań Ulicznych LA STRADA w Kaliszu, na Międzynarodowym Festiwalu WERTEP w Białowieży, w Teatrze Witkacego oraz za granicą, m.in. we Francji i na Ukrainie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (20 edycji). Organizator 23 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki im. Vincenta van Gogha, 5 edycji Prezentacji Poezji Wizualnej. Laureat 16 nagród teatralnych i 13 literackich, m.in. dwukrotnie w konkursie im. K.K.Baczyńskiego
w Łodzi. W 2007 r. nagrodzony Nagrodą Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury oraz nagrodą „Nagroda Internautów – Człowiek Roku 2012. Rybnik.Com.Pl.”. Autor 28 wystaw indywidualnych (m.in. Francja, Austria, Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice). Redaktor naczelny pisma artystycznego „Plama” w latach 1997-2005. Założyciel i lider Przewoźnego Klubu Literackiego w Rybniku, członek Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Czernicy koło Rybnika.

Silnik Poezji to cykl spotkań twórców i miłośników żywego słowa, który zapoczątkowali w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach rybniccy artyści Mariola Rodzik-Ziemiańska i Marian Lech Bednarek. Spotkania odbywają się w konwencji czytania poezji, performanceu, czy montażu poetycko-muzycznego. Wymiana doświadczeń, edukacja w dziedzinie literatury, jak i wzajemna inspiracja tworzą w tym cyklu ważną podstawę do rozwoju szerokich środowisk artystycznych. Silnik Poezji odbywa się w “Kawiarence” Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach od marca 2019r.

Wstęp wolny!

Filmowa zapowiedź:
https://www.facebook.com/dkboguszowice/posts/2592314437489585