Kometa. Korez.

Teatr Korez
„KOMETA czyli ten okrutny wiek XX wg Nohavicy”

27 maja, godz. 18.00

Jaromir Nohavica to postać niezwykła. Ten czeski bard w swoich tekstach opowiada słodko-gorzką historię XX wieku, a wszystko to podszyte jest typowo śląskim i czeskim humorem. W Czechach jest on zjawiskiem absolutnie unikatowym. Bilety na jego koncerty, na których tysiące ludzi wraz z nim śpiewa słowa „Komety”, „Sarajewa” czy „Petersburga”, są sprzedawane w kilka godzin. A płyty z jego piosenkami rozchodzą się w nakładach, o których jedynie mogą marzyć polskie „gwiazdy” piosenki.
Równie niezwykły jest spektakl Teatru Korez na podstawie piosenek Nohavicy, wyreżyserowany przez Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka. Na scenie partnerują im Elżbieta Okupska – laureatka wielu Złotych Masek i nagród aktorskich oraz Anita Sajnóg.
Autor adaptacji, Robert Talarczyk, po raz kolejny w mistrzowski sposób poprzez muzykę i piosenki opowiada o ludzkim losie. W tym spektaklu piosenki Nohavicy, takie jak „Babilon”, „Zestarzeliśmy się”, „Wielka woda”, czy „Kiedy zdechnę” tworzą historię o człowieku w XX wieku.
Owo „Divne stoleti” to przecież wiek, w którym i nam przyszło żyć. Wiek trochę straszny i trochę piękny, słodko-gorzki i tragikomiczny…

Aktorzy: Elżbieta Okupska, Anita Sajnóg, Mirosław Neinert, Artur Święs
Scenariusz: Robert Talarczyk
Reżyseria: Robert Talarczyk i Mirosław Neinert
Scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka i Dariusz Łęczycki
Aranżacja i nagranie muzyki: Andrzej Minkacz
Reżyseria światła i dźwięk: Sergiusz Brożek

Czas trwania: 65 min.

Bilety do nabycia w kasie DK Boguszowice oraz na portalu Biletyna.pl
KUP BILET

Prasa o spektaklu:

„Słynni nohavicowi „Milionerzy”, grube szyderstwo z telewizyjnej głupoty. Kiedy się tego słucha w oryginalnym wykonaniu, wydaje się, że już dalej w satyrze pójść nie można. A jednak!”
Jacek Borowski

„W zamierzeniach „Kometa…” miała być poświęcona okrutnym i często niepojętym dla przeciętnego człowieka historiom minionego wieku. Na szczęście nie obcujemy tu z historią przez wielkie „H”, a czwórka śpiewających aktorów opowiada o XX-wiecznym świecie z perspektywy małego człowieczka. Historię, która przetacza się przez ich życie, przyjmują po czesku – ze śmiechem,, albo z pokorą, a gdy się buntują – czynią to we własny sposób. Aktorzy, operując prostymi teatralnymi gestami, kreują bardzo balladowy świat, w którym liryka miesza się z żartem, a proza życia w Europie Środkowej – z marzeniami.”
Marcin Mońka

„(…) dawno nie słyszałem tekstów tak dalece tożsamych z naszą mentalnością, tak zakorzenionych w naszym klimacie i tak bardzo emanującym tutejszym przaśnym humorem. Nic dziwnego, urodzony w Ostrawie Nohavica większość życia spędził w Czeskim Cieszynie, jest więc Ślązakiem w najlepszym
i dosłownym rozumieniu tego słowa, wręcz bucha szlachetną śląskością, którą ostatni raz oglądaliśmy w filmach Kutza. Przy okazji uzmysławia wielu ludziom, że Śląsk nie kończy się na polskiej granicy, że spora jego połać leży w Republice Czeskiej, gdzie instytucje kultury nie mają takich problemów z odnajdywaniem swojej tożsamości.”
Michał Smolorz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s