2 września – Krawiec Niteczka

Spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat realizowany w ramach programu TEATR POLSKA.

KRAWIEC NITECZKA Teatru Lalka z Warszawy www.teatrlalka.pl
– trailer spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=llWi5YQV8dQ

Przedstawienie powstało na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego „O tym jak krawiec, Pan Niteczka został królem” ze zbioru „Bardzo dziwne bajki”. Akcja przedstawienia rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem. Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości. Przedstawienie jest śpiewogrą, do której słowa piosenek napisał Jarosław Kilian, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Była to już czternasta wspólna realizacja tych twórców. Dla dzieci zrealizowali m.in.: „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, „Pinokia”, „Podróże Guliwera i Krzesiwo”.

Drukowanie

Premiera spektaklu „Krawiec Niteczka” miała miejsce 20 stycznia 2018 r.: adaptacja, teksty piosenek, reżyseria i lalki – Jarosław Kilian, muzyka – Grzegorz Turnau, aranżacja – Paweł Piątek, scenografia – Magdalena Gajewska, przygotowanie wokalne – Aldona Krasucka, asystent reżysera – Aneta Harasimczuk, skrzypce – Bartosz Blachura, autor plakatu – Piotr Młodożeniec. W tytułowej roli występuje Grzegorz Feluś, a w obsadzie zobaczymy: Anetę Jucejko-Pałęcką, Agnieszke Mazurek, Tomasza Mazurka, Andrzeja Perzynę, Olgę Ryl-Krystianowską.

Reżyser o spektaklu:
„Poetycka opowieść Makuszyńskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda należy do klasyki polskiej baśni. Nie jest tylko opowieścią o sprytnym rzemieślniku, który dzielnie stawia czoła
przeciwnościom losu. Krawiec Niteczka jest przede wszystkim opowieścią drogi. Bohater naszego przedstawienia, uszyty zręcznie z gałganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podróż. W wędrówce towarzyszy mu Strach na wróble. Kornel Makuszyński z poczuciem humoru i potężną dozą swojskiego nadrealizmu prowadzi krawca z Ziemi, przez Piekło aż do Nieba. Bajki autora Koziołka Matołka od stu już prawie lat kształtują wyobraźnię i poczucie humoru Polaków. Z dziecięcą radością i zaciekawieniem wracamy do tych tekstów i chcemy zainteresować nimi kolejne pokolenie. Lalkowe przedstawienie dedykujemy najmłodszym widzom, ale także ich rodzicom i dziadkom. Liczymy, że znów odnajdą w sobie dzieci.” /Jarosław Kilian/.

W miasteczku Tajdarajda
żył Krawiec, co się zowie.
O Krawcu tym niezwykłym
niech toczy się opowieść.
Krawiec z niego był wybitny,
wirtuoz igły i esteta,
przy tym miał wesołą duszę,
krawiec, ale i poeta.
Wiersze, pieśni jak okruchy
najróżniejszej poetyki
wciąż nicował i przerabiał
jak nicuje się płaszczyki.

Bo krawiectwo, mawiał Józef,
wciąż z poezją się przeplata
i poeta jest jak krawiec:
dzierga, zszywa, pruje, łata.
Lecz fastrygą brzydką gardzi
i pięknego ściegu szuka,
by ze słów tak pozszywanych
mogła powstać czysta sztuka, czysta sztuka…
Ballada o Krawcu Niteczce , frg. (sł. J. Kilian, muz. G. Turnau)

Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Bilety w cenie 8 zł można zakupić w Kasie Biletowej Domu Kultury
lub przez portal:
Biletyna.pl
Uwaga! Portal Biletyna.pl dolicza 1 zł opłaty manipulacyjnej do każdego biletu zakupionego za pośrednictwem portalu!